Čistička odpadních vod pro rodinný dům. Tipy, co zvážit při výběru

Připravujete projekt rodinného domu a nemáte možnost připojit se ke kanalizaci? Nebo řešíte, jak nahradit septik, který vyžaduje příliš komplikovanou údržbu? Zjistěte, co byste měli zvážit při výběru čističky odpadních vod pro svůj rodinný dům. Máme pro vás praktické informace, které vám pomohou vhodně se rozhodnout. 

 

Obsah

Výběr čistírny odpadních vod pro rodinný dům je proces…
Velikost a kapacita čistírny odpadních vod
Cena při koupi ČOV pro rodinný dům není všechno
Volba čistírny podle typu odpadních vod
Technologie ČOV pro rodinný dům
Představa o údržbě čističky odpadních vod pro rodinný dům
Hodnocení realizace a použití ČOV pro rodinné domy

 

Výběr čistírny odpadních vod pro rodinný dům je proces… 

Známé přísloví praví, že byste měli dvakrát měřit a jednou řezat. To platí také při výběru a realizaci ČOV (čističky odpadních vod) pro rodinný dům. Jde totiž o rozhodnutí, které v ideálním případě děláte jednou za život. Předpokládáme, že nikdo z vás nechce koupit k rodinnému domku čističku a za 5 let ji měnit za jinou. Jenom proto, že jste při výběru nevěděli vše, co byste měli. 

V tomto článku vám popíšeme ty nejpalčivější otázky, které se týkají čističek odpadních vod pro rodinný dům. Výběr čističky odpadních vod pro rodinný dům je totiž důležitý proces, který vyžaduje zvážení několika klíčových faktorů. Zde jsou některé důležité.

 

Velikost a kapacita čistírny odpadních vod

ČOV pro rodinný dům můžete získat v mnoha provedeních, technologiích, rozměrech. Zásadním kritériem je velikost a kapacita. Nejdříve byste měli zjistit, zda daná čistírna odpadních vod odpovídá potřebám vaší domácnosti. Nemá smysl zbytečně šetřit a pořizovat si k domu takovou ČOV, která nevzládne všechny odpadní vody z domácnosti. To si pak koledujete o to, že to nebude zvládat a nebude pracovat s požadovanou efektivitou a funkčností. 

Ani se nevyplatí kapacitu čističky předimenzovávat. To, že přijede jednou za čas návštěva ještě neznamená, že to daná čistírna nezvládne. Je důležité počítat s tím, že průměrně vyprodukuje jedna osoba v domácnosti cca 100 až 150 litrů odpadní vody. A tomu by měl odpovídat výběr ČOV pro váš rodinný dům. Pokud jste doma čtyři, má smysl jedině čistička odpadních vod určená pro 2 až 5 osob. Každý výrobce by měl u čističky uvést maximálně možný průměrný nátok za den. 

 

Cena při koupi ČOV pro rodinný dům není všechno

Pokud byste při nákupu čistírny odpadních vod pro rodinný řešili pouze cenu, mohli byste se spálit v budoucnosti. K čemu by vám byla domovní ČOV za 120 000 Kč, když má velmi vysoké provozní náklady? Nebylo by lepší pořídit pro rodinný dům čističku, která sice stojí 160 000 Kč, ale má o 55% nižší náklady na provoz než běžná řešení

Při výběru čističky odpadní vody pro rodinný proto zvažte nároky na údržbu a provozní náklady daného typu čističky. Některé modely vyžadují pravidelnou údržbu, zatímco jiné mohou být méně náročné až bezúdržbové. 

TIP: Čističky odpadních vod Hellstein pro rodinné domy a chalupy vynikají velmi dlouhou životností, bezúdržbovým provozem a nízkými provozními náklady díky unikátní technologie 3stupňového čištění odpadní vody

 

Volba čistírny podle typu odpadních vod

Různé čistírny ČOV rodinné domy mohou být navrženy pro specifické druhy odpadních vod. Ujistěte se, že zvolený model je schopen efektivně zpracovat odpadní vody z vašeho domu, včetně vody z koupelny, kuchyně a WC. 

Zároveň dbejte při výběru na to, jak chcete používat přečištěnou odpadní vodu. S vysoce účinným řešením ji totiž můžete použít pro vsak nebo pro povrchové vody. Jednoduše řešeno, s efektivním řešením můžete klidně zalévat zahrádku nebo vodu vypouštět do řeky. 

 

Technologie ČOV pro rodinný dům

Zajímejte se o technologické funkce, které čistička nabízí. Některé mohou mít integrované systémy pro sledování a řízení ČOV, což může zjednodušit provoz nejen čističky, ale vlastně fungování celého rodinného domu. 

Nejdůležitější však je, na jakém principu funguje systém čištění. Co značka, to odlišná technologie. Vás by měla zajímat vysoká účinnost čištění, jednoduchost a bezúdržbovost. Když zvolíte správně, zásadně si tím usnadníte život. 

 

Podívejte se, jak funguje unikátní 3stupňový systém čištění u ČOV STMH

S moderní čističkou odpadních vod pro rodinné domy si užijete maximální pohodlí. Ve videu zjistíte, jak pracuje patentovaná technologie od českého výrobce Hellstein. 

 

Představa o údržbě čističky odpadních vod pro rodinný dům

Jako každé zařízení v rodinném domě, i u ČOV by vás nejspíš mělo zajímat, jak se udržuje. Levnější čističky vyžadují péči. Ať už v podobě mechanického ovládání řídící jednotky nebo v podobě odkalení. Moderní čističky toho naopak zvládnout víc a výrazně vám ušetří starosti. Když například použijete modul pro automatické odkalování, o údržbu ČOV se prakticky nemusíte starat a zbyde vám víc času na ostatní práce kolem rodinného domu. 

 

Hodnocení realizace a použití ČOV pro rodinné domy

Vybrali jste si svou vysněnou čističku odpadních vod pro rodinný dům a chcete potvrzení její kvality? Prozkoumejte si výrobce a jeho recenze. Pokud se setkáte s pozitivními ohlasy, je to důkaz o tom, že dané zařízení bezvadně funguje. Získáte užitečné informace o skutečné účinnosti a spolehlivosti čističky. 

Přečtěte si, jak moderní čistírna pomohla paní Zlatce s odpadními vodami u nového rodinného domu>>