Hodí se čistička odpadních vod také na vaši chatu?

Trávíte na chatě spoustu času a chcete mít pořešené ekologické nakládání s odpadními vodami? Proč dát před žumpou nebo septikem přednost moderní čističce odpadních vod? Zjistěte, jaké jsou hlavní výhody domovních ČOV na chatě a jak vybrat řešení, které zvládá i nepravidelný provoz.  

 

Obsah článku

Čistička odpadních vod na chatě může parádně fungovat
ČOV, které vynikají účinností až 97 %
Případy, kdy je na chatě čistička odpadních vod nejlepším řešením
Patentované ČOV, které vydrží bez odpadních vod měsíce
Jak funguje čistička odpadních vod STMH
Bezúdržbový a pohodlný provoz ideální pro vaši chatu
Vyberte si ČOV na chatu pohodlně na našem e-shopu

 

Čistička odpadních vod na chatě může parádně fungovat

Když se řekne čistička odpadních vod a chata, obvykle si řeknete, že to nejde dohromady. Běžné ČOV (čističky odpadních vod) si totiž nedokážou poradit s nepravidelným provozem. To znamená, že když na chatě nejste každý víkend nebo dokonce celou zimu, čistička nemůže dobře fungovat, protože potřebuje určitou údržbu a provoz. 

Běžnou alternativou je proto spíše žumpa nebo septik. Žumpa se jeví jako nejjednodušší řešení, ale ke stavbě potřebujete stavební povolení a musíte počítat s tím, že žumpu je třeba pravidelně vyvážet. Každý člověk denně vytvoří až 100 litrů odpadních vod, takže vyvážení se vám může pěkně prodražit. Pokud na chatu jezdíte jen občas, může být žumpa lepší než čistička odpadních vod. 

Další možností jsou septiky s odpadními filtry, které vodu pouze neshromažďují ale zároveň ji i předčišťují. Co ale s odpadní vodou, kterou nemůžete do přírody vypustit bez dočištění odpadním filtrem? Voda ze septiku prostě není tak čistá, aby vám úřady schválily jejich volné vypouštění. 

Jenže existují moderní čističky odpadních vod, které jsou díky své patentované technologii ideální právě do chat i dalších rekreačních objektů. 

 

ČOV, které vynikají účinností až 97 %

Řeknete si, že vykopat jímku jej otázkou pár tisíc. Prvotní náklady jsou možná nízké. Ale když si uděláte důkladný propočet do budoucna, zjistíte, že s ČOV na chatě vlastně ušetříte, i když je investice vyšší. Je to dáno například vysokou účinností čištění odpadních vod. 

Mnohé domácí čističky odpadních vod totiž dnes už disponují tzv. chytrými jednotkami, keré dokážou řídit přísun kalu i v době vaší nepřítomnosti v objektu, a zabránit tak “uhynutí” bakterií v čističce. Navíc jsou čističky odpadních vod nejúčinnějším řešením. 

Díky tomu nemusíte řešit, co s odpadní vodou. Při využívání našich čistíren STMH s 3stupňovým systémem čištění můžete vodu klidně vypouštět do zahrady, potoka nebo s ní zalévat. 

 

Případy, kdy je na chatě čistička odpadních vod nejlepším řešením

ČOV na chatu STMH nabízí vysokou účinnost při čištění odpadních vod a navíc je možné využít přečištěné vody, například pro zálivku zahrady. Z pohledu zákona jsou dokonce domácí čističky preferovaným řešením před bezodtokou jímkou.

To ale neznamená, že se čistička odpadních vod hodí na každou chatu. Ani chytré režimy provozu nepomohou majitelům chat, kteří se jezdí rekreovat jednou za 3 měsíce a přes zimu vůbec.

Čistička odpadních vod se na chatu hodí zvláště, pokud:

  • Na chatu jezdíte v celku pravidelně. 
  • Pauzy návštěv nejsou delší jak 2 měsíce. 
  • Chalupu navštěvuje více jak 1 osoba. 

Na druhou stranu, když už chatu máte, chcete si ji co nejvíce užít a pravděpodobně jste na ní takříkajíc “furt”. Realizaci ČOV na chatě tak nejspíš dává smysl. Ale pokud na chatu v zimě vůbec nejezdíte, i to lze řešit. Čističku je možné zazimovat a na začátku sezony ji aktivovat pomocí startovacích bakterií

 

Patentované ČOV, které vydrží bez odpadních vod měsíce

Chcete si dopřávat komfort a přitom ekologický provoz? Představujeme vám moderní a stabilní řešení, které vydrží několik měsíců bez přísunu odpadních vod, aniž by se poškodil. Ideální volba pro chatky, chalupy a další rekreační objekty.

Čistička odpadních vod STMH je jedinou technologií na českém trhu, která pracuje na principu třístupňového čištění. Odpadní voda se postupně recykluje ve dvou nádržích, pokaždé odlišným způsobem. Nejdříve se nashromáždí v jímce, kde se usadí pevná složka a vypaří se běžné čistící prostředky. Poté voda přeteče do dalších částí. Na řadu přijdou speciální bakterie, které vodu zbaví nečistot. 

 

Jak funguje čistička odpadních vod STMH

Podívejte se, jak fungují naše moderní čističky odpadních vod, které se hodí také na chaty a chalupy. 

 

Bezúdržbový a pohodlný provoz ideální pro vaši chatu

Kapacita nádrže na zbytkový kal vystačí až několik let, než je potřeba jej odstranit (jednou za 3 až 10 let). S čističkou odpadních vod STHM platíte vlastně jen pár stovek ročně za elektrický pohon. Přečištěnou vodu navíc můžete dále bezpečně využít k zalévání nebo vypustit do přírody.

S řešením STHM lze tak ušetřit až 55 % spotřeby elektrické energie oproti běžným systémům provzdušňování a nízkými stavebními náklady. Řešení nevyžaduje prakticky žádnou údržbu a při správném používání není nutné ani pravidelně doplňovat enzymy a mikroorganismy.

 

Vyberte si ČOV na chatu pohodlně na našem e-shopu

Jako jediní v ČR nabízíme možnost pořídit si čističku odpadních vod na chatu z pohodlí domova. V e-shopu najdete celé sestavy, příslušenství a také bohatou nabídku služeb, jako je například zaměření nebo instalace čov

Mezi nejoblíbenější patří

 

Mohlo by vás zajímat: