Jímka, septik nebo čistička odpadních vod?

Víte, kam s odpadní vodou z vaší nemovitosti, pokud je kanalizace příliš daleko nebo se k ní nechcete nebo nemůžete připojit?

Najít nejvhodnější metodu nakládání s odpadní vodou je složité dilema. Abychom vám usnadnili nalezení toho nejlepšího řešení, přinášíme několik užitečných rad a doporučení. Správným výběrem totiž ušetříte vaši peněženku i své nervy.

Využíváte vaši nemovitost k trvalému bydlení nebo jako víkendovou chalupu pro setkávání s rodinou a přáteli? Je váš pozemek rovinatý nebo členitý? Toto jsou jen jedny z mnoha okolností, které rozhodují o finálním výběru. Důležitá je i náročnost obsluhy, možnost odvádět vyčištěnou vodu například do blízkého vodního toku a další požadavky zadavatele a vnější faktory.

Pokud chcete mít jistotu, že jste na nic nezapomněli, pozvěte na to specialistu, který vám poradí a doporučí nejvhodnější řešení pro vaši nemovitost.


Jímka = žumpa

Klasická jímka neboli žumpa je vodotěsná nádrž bez možnosti odtoku odpadních vod. Nejčastěji se u nás setkáte s jímkami z betonu, plastu nebo sklolaminátu. Ke zbudování potřebujete vždy stavební povolení. Co naopak nepotřebujete, je povolení pro vypouštění odpadních vod. I to má svůj háček. Automaticky se totiž počítá s tím, že bude odpadní voda vyvážena na čističku.

Matematika funguje. Při běžné denní spotřebě vody bezmála 100 litrů na osobu a průměrné ceně
1 000 Kč za 2m
3 vody si jistě velmi snadno spočítáte rychlost zaplnění jímky a také roční náklady na její vývoz. Ty mohou při celoročním využití nemovitosti čtyřčlennou rodinou vystoupat i k 30 000 Kč ročně. Toto řešení je tedy vhodné převážně pro menší rekreační objekty s nízkou intenzitou využití. Při pořízení jímky počítejte s náklady minimálně 20 – 30 000 Kč.

Septik s odpadním filtrem

Septik funguje dokonaleji než běžná jímka. Septik odpadní vodu při jejím hromadění navíc i předčišťuje. Odpadní voda prochází nejčastěji tříkomorovým systémem, kde se postupně zbavuje nečistot a kalu. Takto předčištěnou vodu bylo donedávna možné vypouštět do půdy nebo různých trativodů. Nyní lze toto provést pouze v případě umístění pokročilého odpadního filtru za septik jako dalšího čistícího prvku. U velkoobjemových septiků je vhodné využít i řazení více filtrů za sebou.

Odpadní filtr je plastový kontejner vyplněný vrstvami z hrubého písku v kombinaci se štěrkem nebo koksem. V horní vrstvě filtru pak najdete cca 10 cm vrstvu vypraného písku, který se dá měnit i za provozu. Filtr je vždy vybaven větracím systémem a v případě jeho precizního usazení se obejde i bez přísunu elektrické energie. Usazený kal v septiku se vyváží zpravidla 1x ročně.

Při pořízení septiku počítejte s podobnými náklady jako v případě jímky (žumpy). Cena odpadního filtru se odvíjí od jeho objemu, kdy 1 m3 stojí obvykle cca 5 000 Kč.

Při stavbě septiku i odpadního filtru je vždy nutné zažádat o povolení ke stavbě. Pokud odpadní vodu plánujete vypouštět, musíte mít i povolení místně příslušeného vodoprávního úřadu.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení